Mentor Toruń Cup 2015

W dniach 25 – 27 września 2015, VIII edycja Mentor Toruń Cup zgromadziła 16 drużyn z całej polski włącznie ze ścisłą czołówką – wśród mężczyzn – obecni mistrzowie Polski i zwycięzcy Polskiej Ligi Curling (PLC) – Marlex Team, czterokrotni zwycięzcy Mentor Toruń Cup i brązowi medaliści Mistrzostw Polski (MP) – Sopot Curling Team. Wśród kobiet między innymi srebrne medalistki MP - POS Łódź Kamyczek czy też zwyciężczynie Polskiej Ligi Curlingu i brązowe medalistki MP - AZS Gliwice Rozbitki.

Rywalizacja w Toruniu rozgrywana jest oryginalnym jak na polskie turnieje, zmodyfikowanym systemem „do trzech porażek” z późniejszą fazą pucharową dla 8 najlepszych zespołów. Aby awansować do ćwierćfinałów należy wygrać trzy spotkania, a z drugiej strony trzy porażki oznaczają pożegnanie z turniejem. Taki system powoduje, że drużyny mogą rozegrać w czasie turnieju od 4 do nawet 8 spotkań.

Nasz klub reprezentowały dwie drużyny - Plan B (Paweł Burlewicz – skip, Adam Rosa, Kamil Suchożebski i grający z naszymi kolegami z klubu torunianin - Mateusz Kulik) oraz Bez Endu (Kamil Gęśla – skip, Aleksander Błaszak, Marcin Madej, Michał Gęśla).

Pierwsze mecze nasi reprezentanci zagrali przeciwko Team Kolorki oraz KS Warszowice – Curlusy Baniate. Oba spotkania zakończyły się zwycięstwem naszych reprezentantów.

W kolejnej kolejce niestety obie nasze drużyny odniosły pierwszą porażkę - Plan B trafił na Drużynę „AZS Gliwice Smok i Jego Wakacyjna Kompanija” – jak się później okazało finalistów MTC 2015. Po zaciętej walce nasi reprezentanci musieli uznać wyższość przeciwników w tym spotkaniu.

Drużyna Bez Endu zagrała z kolei swój drugi mecz z drużyną POS Łódź Kamyczek. Srebrne medalistki MP kontrolowały cały mecz i pewnie zwyciężyły z naszą drużyną.

Dwa zwycięstwa i dwie porażki naszych drużyn sprawiły, że drabinka skojarzyła naszych reprezentantów w bezpośrednim spotkaniu. W rywalizacji wewnątrzklubowej lepszy okazał się Plan B, a walka toczyła się do ostatniego kamienia w ostatnim endzie.

Po drugim zwycięstwie, Plan B trafił na bardzo wymagającego przeciwnika – Marlex Team i po zaciętej walce był bardzo bliski ogrania aktualnych mistrzów Polski. Ostatnie zagranie zdecydowało jednak o zwycięstwie Marlex Team.   

Drużyna Bez Endu z kolei po dwóch porażkach walczyła o utrzymanie w turnieju z Krakowską drużyną „Mistral”. Kolejny bardzo zacięty mecz w którym każda partia kończyła się zaledwie jednym lepszym kamieniem dla jednej z drużyn, tym razem zakończył się zwycięstwem naszych klubowiczów i udanym rewanżem za porażkę w Giżycku.

Kolejne mecze były dla naszych drużyn ostatnimi szansami na awans do ćwierćfinałów. Plan B trafił na Gdańską drużyną Baltic Team, z kolei Bez Endu na zwyciężczynie PLC - AZS Gliwice Rozbitki. Plan B kontrolując spotkanie wywalczył awans wygrywając cztery z siedmiu endów. Drużyna Bez Endu z kolei przegrywając po pięciu endach ostatecznie jednak dzięki dobrej grze w ostatnich trzech partiach odniosła zwycięstwo nad Gliwicką drużyną.

 

Taki rozwój wypadków spowodował, że obie nasze drużyny znalazły się w ćwierćfinałach. Plan B trafił tym razem na Sopot Curling Team – późniejszych triumfatorów całego turnieju – i niestety mimo prowadzenia w meczu po sześciu partiach 4:3, ostatecznie jednak musiał uznać wyższość rywali.

 

Drużyna Bez Endu swój ćwierćfinał rozgrywała z drużyną z Gdańskiego Klubu Curlingowego. Mimo słabego początku spotkania nasi klubowicze rozegrali bardzo dobrą drugą część meczu i odnieśli zwycięstwo, które dawało awans do półfinału.

Półfinał Drużyna Bez Endu rozegrała z Sopot Curling Teamem, czyli pogromcami Planu B. Sopocianie odnieśli kolejne pewne zwycięstwo i razem z drużyną AZS Gliwice „Smok i Jego Wakacyjna Kompanija”, jako dwie niepokonane drużyny - awansowali do finału.

Naszym reprezentantom pozostała walka o miejsce 3 w przypadku Bez Endu i 5 w przypadku Planu B. Ostatecznie mecz o brązowy medal zakończył się zwycięstwem aktualnych Mistrzów Polski – Marlex Team, plasując ostatecznie drużyną Bez Endu na czwartej pozycji. Plan B natomiast pewnie wygrał z drużyną z Gdańska i ostatecznie uplasował się na szóstym miejscu.

Turniej zakończył się zwycięstwem drużyny Sopot Curling Team, która w finale pokonała drużynę z Gliwic i po raz piąty z rzędu zdobyła puchar Mentor Cup. Dobry występ naszych drużyn pozwala z optymizmem patrzeć na dalszą cześć sezonu.

Po raz kolejny od strony organizacyjnej, turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Ogromne podziękowania należą się toruńskiej sekcji curlingu, która świetnie przygotowała to wydarzenie zarówno od strony sportowej jak i towarzyskiej.

Ostateczna klasyfikacja turnieju:

1. Sopot Curling Team
2. Smok i Jego Wakacyjna Kompanija
3. Marlex
4. MCC Bez Endu 
5. POS Łódź Kamyczek
6. Plan B 
7. Gdańsk Curling Club
8. Toruń Curling Team
9. AZS Gliwice Rozbitki
9. Baltic Team
9. Sopot Curling Club Wa`ku ta
12. KKC Mistral
12. Curlusy Baniate
12. Team Kolorki
15. ISRS Culani Warszawa
16. Axelerator